يكشنبه, 30 دی 1397

به سـایـت هـیـجـان بـا نـور و لـیـزر خـوش آمـدیـد

بـخـش آزمـایـشـگـاه را حـتـما مـشـاهـده کـنـیـد

مـنـتـظـر نـظـرات شـمـا هـسـتـیـم

سوالات خود را از طریق بخش "از متخصص نور بپرس" ارسال کنید

اگر ایده ای دارید در بخش "کار های شما" می توانید برای ما ارسال کنید

 خــــوش آمـــــدیـــــــد 
معرفی سایت----------------------------------------------------------------------------------------

معرفی سایت:

سایت "هیجان با نور و لیزر" برای کلیه علاقمندان به علم بخصوص علوم مربوط به نور طراحی و راه اندازی شده است. هدف اصلی از راه اندازی این سایت برقراری ارتباط با دانش آموزان، دانشجویان، تکنسینها، شاغلین در مشاغل مرتبط با علم نور و کلیه کسانی است که تمایل به گسترش دانش خود در این زمینه دارند و مایل هستند که ضمن آشنایی بیشتر با مفاهیم مربوطه و شناخت اصول علمی، با ایده ها و ابتکارات و کاربردهای این علم آشنا شوند و بدینوسیله قدرت خود را برای ورود به رقابت در این عرصه را محک بزنند.

بر آن هستیم که برای گسترش این علم و قابلیتهای آن ارتباطی متقابل با علاقمندان برقرار شود و با برقراری این امکان شرایطی برای رشد خلاقیت و ابتکار فراهم شود. با مراجعه به بخشهای مختلف این سایت می توانید از دو مسیر آشنایی با مفاهیم یا آزمایشها در حیطه های مختلف علم نور سیر کنید و ضمن آنکه در جریان ایده های مختلف و مفاهیم آنها قرار گیرید برای خودتان امکانی فراهم کنید تا بتوانید وارد عرصه این علم و زیبایی های آن شوید.

این سایت یک محرک اولیه و امکانی برای پیدا کردن مسیر فکر کردن برای ابتکار و خلاقیت است و امید است با ارتباط قوی با همه عزیزان بتوان این هدف را تقویت کرد.

این سایت برای چه کسانی پیش بینی شده است-----------------------------------------------------

این سایت برای چه کسانی پیش بینی شده است

این سایت برای کلیه علاقمندان به علم و تکنولوژی بخصوص در زمینه علوم و تکنولولوژی های مرتبط با نور، لیزر، اپتیک، فوتونیک و بینایی طراحی شده است. سعی شده است طراحی و مطالب به گونه ای باشد که هر گروه سنی و شغلی بتواند از آن استفاده کند. بخصوص در طراحی این سایت مستمعین زیر بیشتر در ذهن بوده اند:

دانش آموزان: از آنجا که دانش آموزان مستعد و خوش ذهن آینده مملکت را از طریق بینش علمی و دقیق می توانند بسازند اولین گروهی هستند که در نظر گرفته شده اند. دانش آموزان با آشنایی با ایده ها و اصول علمی قابلیت محک زدن خود را پیدا می کنند. با برخورد دقیق با مطالب شانس ابتکار و شیوه آن را می توانند تجربه کنند و بین دانسته های علمی و مطالبی که در کتابهای درسی و غیر درسی خوانده اند و می خوانند، با پدیده ها و ابتکارهای دیگران و عملکرد دستگاهها و تکنولوژی ارتباط برقرار کنند. این اقدام می تواند منجر به جذب دانش آموزان مستعد به علم در کل و خصوصا علم نور که در تکنولوژی نقش بسیار مهمی پیدا کرده است بشود.

دانشجویان: از آنجا که فوتونیک و علم نور یک موضوع بین رشته ای محسوب می شود که خصوصا با گسترش امکاناتی از قبیل لیزرها در اغلب رشته ها شامل رشته های فیزیک و فنی گرفته تا رشته های زیست شناسی، شیمی، پزشکی، زمین شناسی و دیگر رشته ها به شکلهای مختلف نفوذ کرده است، دانشجویان و اساتید و دست اندرکاران اغلب رشته ها علاقمند و گاهی نیازمند به ارتباط بیشتر با مطالب علمی در این زمینه هستند. در طراحی این سایت سعی بر آن بوده است که این گروه مستمعین در نظر گرفته شده باشند و برقراری ارتباط با آنها از اهداف بوده است.

عموم علاقمندان در هر شغل، هر رشته تحصیلی و هر سطح درسی.

علم نور، اپتیک و فوتونیک-----------------------------------------------------------------------------

علم نور، اپتیک و فوتونیک:

علم نور سابقه ای قدیمی دارد و بحثی بوده است که بشر از ابتدا در تعامل با آن و اثرات آن بوده است و در باره آن فکر کرده است. در طول تاریخ شاهد حضور دانشمندان زیادی در این حیطه بوده ایم و همه سعی بر شناخت بیشتر نور و بکارگیری آن داشته اند. دنیای اطراف ما پر است از پدیده هایی که به نحوی به نور مربوط است و به همین خاطر بشر کنجکاوی زیادی در این رابطه داشته است.

با ظهور لیزر در اواسط قرن قبل استفاده از نور سرعت و قدرت بیشتری پیدا کرد به نحوی که قرن فعلی را پیشاپیش قرن تکنولوژی مبتنی بر نور نامیدند. این سرعت به نحوی بود که اکنون شاهد لیزر و نور در بسیاری از امکانات جدید و در تکنولوژی روز هستیم. به همین خاطر علم اپتیک عنوان جدیدتر و جامع تری بنام علم فوتونیک پیدا کرد که در این علم تولید، پردازش و آشکارسازی نور یعنی تمام مباحث مربوط به نور پوشش داده می شود.

این علم بخاطر ماهیتش به صورت یک علم بین رشته ای درآمده است. منظور این است که فعالین در این علم در حیطه های مختلف فیزیک، شیمی، زیست شناسی، پزشکی، مهندسی و تکنولوژی فعالیت دارند. برای مثال وقتی اثر نور روی بافت انسان بررسی می شود یا اثر آن رویی مواد دیگر بررسی می شود تعامل بین محققین و دانشمندان رشته های مختلف برای ارزیابی دقیق و بکارگیری آن لازم است.

در حال حاضر در این علم مباحث بسیار متنوعی مطرح است که می توان بدون هیچگونه تقدم و تأخری به موارد زیر اشاره کرد:

نانوفوتونیک، بیوفوتونیک، تکنولوژی لیزر، تئوری لیزر، احساسگرهای مبتنی بر نور، اسپکتروسکوپی، فیبر نوری و بحثهای مرتبط، مواد اپتیکی و فوتونیکی، منابع نوری و الکترومغناطیسی، دیودهای نورگسیل، سیستمها و قطعات اپتیکی، اپتیک هندسی، اپتیک موجی، پردازش اپتیکی و تصویر سازی، هولوگرافی، اپتیک کوانتمی، فیزیک لیزر، اپتیک اتمسفر و فضا، مدارهای اپتیکی، میکرواپتیک، متا ماده، تستهای غیر مخرب بر اساس نور، بلورهای فوتونی، لایه های نازک و ارزیابی سطوح نازک، مطالعات برهمکنش نور و ماده، میکروسکوپی سطوح، پردازش سطوح با لیزر، مطالعات نظری ساختار مواد، بررسی ساختار مواد مگنتوفوتونیکی، ساخت نانولایه های اپتیکی، مادولاتورهای نوری، اپتیک پلیمرها، پلیمرهای غیر خطی، حافظه های نوری، اپتیک غیر خطی و سیستمهای مبتنی بر آن، اپتوالکترونیک، اپتومکانیک، لیزردر پزشکی و لیزرهای پزشکی، مخابرات نوری و شبکه های نوری، ذخیره سازی اطلاعات، آشکارسازها و آشکارسازی و بسیاری بحثهای جزئی تری که پرداختن به تمام آنها مقدور نیست

لیزر--------------------------------------------------------------------------------------------------

لیزر:

لیزر بدون شک اختراع بزرگ قرن قبل به شمار می رود. لیزر نور شگفتی است که دانشمندان سالها برای دستیابی به آن در تلاش بودند. شاید پایه اصلی لیزر توسط دانشمندانی مثل انیشتین با طرح گسیل تحریکی (یا گسیل اقایی) ریخته شد و پس از آن محققین به دنبال ایجاد شرایط لازم برای دستیابی به این نور بودند. لیزر تنها یک نوع خاص نور است که تفاوت آن با نورهای دیگر در چگونگی ایجاد آن است. همین تفاوت باعث شد که نوری پدید آید که ویژگیهای منحصر بفردی داشته باشد و بتواند جایگاه نور را در علم و تکنولوژی تا این اندازه بالا ببرد. نور لیزر بخاطر چگونگی ایجاد آن دارای قابلیتهای جالبی از قبیل: همدوسی، تکفامی، جهتمندی و شدت روشنایی بالا است. منشأ تمامی این ویژگیها در چگونگی ایجاد این نور است. در بخش مطالب علمی در این باره صحبت می شود.

آزمایشهایی که با لیزر طراحی شده است و قابلیتهایی که نور لیزر دارد عملاً به استفاده از این ویژگیها بر میگردد. برخی آزمایشها با نور معمولی یک چراغ قوه و یا یک LED نیز قابل اجرا است ولی با لیزر کیفیت بهتری پیدا می کند ولی بعضی آزمایشها نیاز به لیزر برای اجرا دارند.

اغلب کاربردها و آزمایشها از ویژگی مهم جهتمندی نور لیزر، که اولین ویژگی است که همه آنرا از نور معمولی تشخیص می دهند، استفاده می کند. جهتمندی نور لیزر باعث می شود که این نور تا مسافت طولانی بدون واگرایی زیاد منتشر شود و در نتیجه می توان کاری که با نور معمولی در فاصله کم انجام می شود، در فاصله زیاد هم انجام داد. نمونه های زیادی از آزمایشها و کاربردها در این زمینه وجود دارد.

برخی کاربردها از ویژگی مهم همدوسی نور لیزر بهره می برند. در باره همدوسی در مجموعه مطالب علمی  بیشتر آشنا می شوید. البته تمام ویژگیها و قابلیتهای نور لیزر از چگونگی ایجاد آن سرچشمه می گیرند و به هم مرتبطند ولی کاربردها و آزمایشها از ویژگی خاصی بهره بیشتری می برد. آزمایشهایی که به نحوی با تداخل نور ارتباط دارد از همدوسی نور لیزر بهره بیشتری می برد و نسبت به نور معمولی قابلیتهای بیشتری را ایجاد می کند.

شدت بالای نور لیزر نیز می تواند اثراتی را در مواد بگذارد که با نور معمولی عملی نیست. البته چون لیزر پیشنهادی برای مجموعه آزمایشهای ارائه شده بخاطر ملاحظات ایمنی توان بالای لیزر بکار نرفته و انتظار مشاهده اثرات توان بالا را نباید داشت ولی این توان به اندازه کافی بالا هست که بتواند با خیره شدن به آن چشم را کور کرد. به همین خاطر می توان انتظار داشت که از توان بالای آن نیز تا حدی بهره گرفت.

تکفامی نور لیزر نیز از ویژگیهای بارز آن است. منظور از تکفامی این است که این نور دارای طول موج خاص و دقیقی است. در بعضی آزمایشها که مثلاً از فیلترهای نوری استفاده می شود این تکفامی نقش بازی می کند و نور لیزر ممکن است از فیلتر عبور نکند. البته در اثرات نور لیزر بر اجسام نیز تکفامی نقش مهمی دارد که در این آزمایشها به ندرت با آن برخورد می کنیم.

بررسی علمی پدیده های دنیای اطرافمان-------------------------------------------------------------

بررسی علمی پدیده های دنیای اطرافمان:

دنیای اطرافمان پر از شگفتی ها است. و آنچه ما از آن می دانیم بسیار ناچیز است هرچند نسبت به قرنهای قبل بشر به شناخت خیلی بیشتری دست پیدا کرده است. این شناخت مدیون دانشمندان تیز بینی است که به سادگی از مشاهداتشان نگذشتند و سعی کردند آنچه را مشاهده می کنند بررسی و تحلیل کنند. از زمانی که گالیله برای اثبات گرد بودن زمین با جامعه آن زمان درگیر بود تنها چند قرن می گذرد که نسبت به تاریخ بشریت ناچیز است. اکنون برای هر دانش آموز دبستانی مطالبی که گالیله سعی در اثبات آنها داشت بدیهی است. تلاش دانشمندان و محققین آنقدر زیاد بوده است که اکنون مردم به دانشمندان اعتماد زیادی پیدا کرده اند. البته خود دانشمندان بهتر می دانند که هر چه بشر بیشتر پیش می رود به ناشناخته های بیشتری می رسد. بعضی از پدیده هایی که به نظر بدیهی می آید هنوز از اسرار خلقت بشمار می رود و از اینجا می توانیم به عظمت خلقت پی ببریم.

بشر از دیرباز کنجکاو  و علقمند نسبت به شناخت جهان اطرافش بوده است. این کنجکاوی کلید اصلی و اولیه برای گسترش علوم بوده است. خداوند قابلیتهای زیادی در انسان نهفته است که همگی از نمونه های آن تجربه کرده ایم. اکنون نیز یکی از رسالتهای بشر کنجکاوی و تعمق در دنیای اطرافش است. با این کنجکاوی می توان با علومی که نتیجه تلاش دانشمندان بوده است آشنا شد و همینطور می توان در عظمت خلقت غور و کندوکاو کرد. با این تعمق می توانید از قابلیتهای بالقوه خود بیشتر استفاده کنید و در این دنیای بیکران علم و دانش و تکنولوژی شما هم نقشی ایفا کنید. همه ما در این مسیر وظیفه داریم و ما هم باید سهمی برای گسترش دانش بشر و شناخت  ناشناخته ها سهمی برای خود قایل شویم. مطمئناً خداوند نیز از تلاش بندگان تیز بین و سخت کوشی که از قابلیتهای خود برای تبلور هنر خداوند به عنوان اشرف مخلوقات استفاده می کنند خشنود خواهد بود. موفق باشید و التماس دعا.

نمونه هایی از مطالعات عمومی با لیزر----------------------------------------------------------------

نمونه هایی از مطالعات عمومی با لیزر

نمونه های متعددی از مشاهدات ساده در دنیای اطرافمان می توانیم مثال بزنیم که لیزر و نور در ان نقش دارد. در اینجا چند مثال ذکر می شود:

نمایش بررسی ارتعاش دست

این نمایش فقط با یک لیزر ساده قابل انجام است و نیاز به امکانات دیگری ندارد. یکی از ویژگیهای مهم لیزر که در بسیاری از کاربردها استفاده می شود جهتمند بودن آن است. به عبارت دیگر نور لیزر بدون واگرایی قابل توجه تا مسافت زیادی منتشر می شود. در این نمایش یک صفحه کاغذ سفید که دور آن سیاه شده است به عنوان هدف در نظر گرفته می شود. نور لیزر به سمت آن تابانده می شود. ارتعاش دست ممکن است نور لیزر را به بیرون از محدوده صفحه کاغذ سفید ببرد که در این صورت ارتعاش دست بیشتر از محدوده کاغذ است. جالب است که هرچه فاصله کاغذ بیشتر شود حساسیت بیشتر می شود.  بر این اساس می توان از این ابزار برای تمرین تمرکز استفاده کرد. می توانید در کنار کاغذ سفید آشکارسازی را تعبیه کرد تا در صورت خروج نور از محدوده علامت بدهد یا بوق بزند.

 

مشاهده برخورد نور لیزر با اجسام مختلف

 

برای انجام این آزمایش نیاز به یک لیزر ساده جیبی و مقداری کنجکاوی دارید. وقتی لیزر را به اجسام مختلف می تابانید صحنه های جالبی را می بینید که برخی از آنها ساده و برخی دارای مفهوم پیچیده است. سعی کنید با دقت به آنچه می بینید نگاه کنید. اغلب مشاهدات بخاطر انتشار نور لیزر با واگرایی کم است. از جمله این مشاهدات در تابش نور لیزر به بلورها، شیشه ها، شیشه پنجره، قطعات شفاف و نیمه شفاف است. گاهی در تابش نور لیزر به اجسام نیمه شفاف منجر به پراکندگی می شود که می تواند صحنه های جالبی را ایجاد کند. توجه داشته باشید که یک ویژگی لیزر تکفامی آن است و تنها دلیل برای تغیر در رنگ نور بازتابی فلورسانس است. با دقت مشاهده کنید و نتیجه مشاهدات خودتان را برای آشنایی دیگران برای ما بفرستید.

 

کنجکاوی در دستگاههای معیوب

اغلب دستگاههای امروزی از یک سیستم نوری که غالبا منبع نور آن لیزر است، استفاده می کند. از جمله این دستگاهها ماوس، لیزر پرینتر، درایو سی دی و بسیاری دستگاههای دیگر است. در صورتی که دستگاهی قابل تعمیر نبود ابزار خوبی برای مطالعه آن و بررسی چگونگی عملکرد دستگاه و تحلیل بخشهای مختلف خصوصا بخش اپتیکی آن است. وقتی که دستگاه را بررسی می کنید خودتان را به جای مخترع آن دستگاه قرار دهید و به تاریخ تحول آن و انواع قبلی آن فکر کنید. مطمئن باشید به نتایج جالبی می رسید و ممکن است شما هم ایده ای به نظرتان برسد. دقت کنید تمام کارهای بزرگ و تکنولوژی بالا از پایه های اولیه شروع شده اند و اجزای ساده تری دارند و همیشه فرصت برای ارائه ایده های جدید برای تحول و بهبود سیستمها وجود دارد. در تجارت امروزی رقابت سنگینی در پیشی گرفتن در ارائه ایده های جدید در هر حیطه ای وجود دارد که در این رقابت وارد شدن  غیر عملی نیست.

بکارگیری مفاهیم علمی در ایجاد تکنولوژی------------------------------------------------------------

بکارگیری مفاهیم علمی در ایجاد تکنولوژی:

همانطور که گفته شد بشر از دیر باز کنجکاو بوده است و تیزبینی دانشمندان شناخت بشر را تا به این حد رسانده اند که بشر ادعای زیادی در شناخت اطرافش دارد. اکنون بشر قادر است بسیاری از پدیده های طبیعت را در روی کره زمین و حتی دوردست را توجیه کند. البته هرچه شناخت بیشتر شده است به این نتیجه می رسیم که خیلی چیزها را نمی دانیم و به عظمت خلقت پی می بریم. با شناخت پدیده های مختلف بشر این امکان را پیدا کرد که بتواند از آن در جهت ایجاد تسهیلات زندگی استفاده کند. هرچند ناگفته نماند که گاهی این امکانات مثل بمب هسته ای بر علیه بشریت نیز استفاده شده است. تکنولوژی با تکیه بر علم و شناخت پدیده ها با چنان سرعتی در حال گسترش است که اکنون ادعای هر اختراعی قابل قبول شده است. نقش ما در ایجاد تکنولوژی چیست و چگونه می توانیم در این فرایند سریع جایگاهی واقعی برای خود ایجاد کنیم؟ دامنه رقابت تکنولوژی بسیار وسیع شده است و گاهی اوقات ممکن است با دیدن این همه امکانات که روز بروز وارد بازار می شود روحیه خود را از دست بدهیم. بخصوص اینکه شاید قرنهاست که در اطراف ما اثری از ابتکاری قوی و اثر گذار در حیطه علم و تکنولوژی نبوده است. سرعت پیشرفت تکنولوژی به نحوی بوده است که شاید ما برای وسایلی که به بازار آمده و می آید تصور دیگری نداریم درحالیکه این وسایل توسط بشر ایجاد شده است و وجود نداشته است. گذشته پر افتخار این خطه و همین طور دانشمندان ایرانی بسیاری که در کشورهای صاحب تکنولوژی جایگاهی پیدا کرده اند نشان می دهد که ما نیز شانسی برای ورود به این رقابت تنگاتنگ تکنولوژی داریم. شرط این ورود صرفا خواستن است. باید در ابتدا کنجکاو بود و شناخت کافی بدست آورد و با آموختن علوم ابزار کافی برای فکر کردن علمی را کسب کرد. و باید تمام فکر خود را روی برقراری ارتباط بین آموخته ها و نیازها و پدیده ها متمرکز کنیم تا بتوانیم از آموخته های خود استفاده کنیم. باید برای رسیدن به ابتکار و ایجاد تکنولوژی به رسیدن به آن اصرار داشته باشیم و تلاش کنیم. هیچ راه میان بُری غیر از تلاش و خواستن وجود ندارد. با خواستن می توان خلأ در دانسته های خود را بشناسیم و با کسب هدفمند ابزار علمی و درس خواندن با تفکر آماده خلق چیزهایی باشیم که وجود ندارد. شک نیست که خداوند از چنین بندگانی خشنود خواهد بود.

پس برای خلق تکنولوژی باید درس خواندن و مطالعات علمی هدفمند و با انگیزه باشد، باید تفکر علمی قوی شود، باید بین خوانده ها و نیازها و دنیای اطراف و پدیده ها ارتباط برقرار کرد و مرتب آنرا تمرین کرد، باید برای این منظور حرفه ای کار کرد و اصول کار حرفه ای را شناخت و نهایتاً باید برای خلق چیزهای جدید اصرار داشت و تلاش کرد. هیچ میان بُر دیگری نیست.

این سایت به منظور فراهم کردن تحرک اولیه در این راستا طراحی شده است. به امید آنکه همه ما بتوانیم از این همه نعمات و قابلیتها که خداوند در ما نهاده است استفاده کنیم و به این ترتیب بنده شکرگزاری باشیم.

این مجموعه به این شکل و ترکیب و با این هدف در نوع خود مشابه ندارد و برای تنظیم آن تلاش زیادی شده است که البته این تلاش با ارتباط با همه عزیزان علاقمند در ابراز نظرات و ایده های خود می تواند تقویت شود.

نقش نور و بخصوص لیزر در تکنولوژی امروز-----------------------------------------------------------

نقش نور و بخصوص لیزر در تکنولوژی امروز:

همانطور که گفته شد قرن فعلی را پیشاپیش قرن تکنولوژی مبتنی بر نور نامیده بودند. این اثرگذاری بخصوص با حضور لیزر قدرت پیدا کرد. در تکنولوژی امروزی رد پای نور و بخصوص نور لیزر را بسیار شاهد هستیم. در صنعت مخابرات نور نقش بسیار مهمی را بازی می کند. صنایعی که بیشترین سهم را از لیزر داشته اند می تواند به ترتیب زیر ذکر شود: مخابرات، ذخیره سازی اطلاعات مثل CD ها، پردازش مواد مثل برش لیزری و جوشکاری و امثال آن، پزشکی در تمام زمینه ها، ساخت ابزار، ثبت تصویر، احساسگرها، لیزر در نمایشهای لیزری، بارکُد، اندازه گیری و کنترل. البته غیر از صنعت لیزر در پیشبرد علوم نیز نقش مهمی داشته است و به عنوان ابزاری قوی برای مطالعات علمی در رشته های مختلف مثل شیمی، زیست شناسی، زمین شناسی و اسپکتروسکوپی و غیره بکار می رود.

افرادی که در راه اندازی سایت همکاری فعال داشته اند-----------------------------------------------

افرادی که در راه اندازی سایت همکاری فعال داشته اند:

راه اندازی سایت هیجان با نور و لیزر ایده ای بود برای پر کردن خلا موجود در این قبیل سایتها به منظور گسترش علاقه و فعالیت مستمعین به این موضوع. شروع فعالیت روی این سایت شاید به سالهای حدود  1378  بر می گردد که با گروهی از دانشجویان علاقمند نمایشهای لیزری در فرهنگسراهای شهر راه اندازی شد. البته فعالیت مستقیم روی این سایت و امکانات آن از سال 1385 شروع شد و از آن به بعد دانشجویان زیادی برای شکل دادن این ایده فعالیت و همکاری داشتند. این فعالیتها در سال 1389 شکل جدی تر و واقعی گرفت و افراد زیادی در شکل دهی این سایت نقش داشتند. اسامی که در زیر آمده است افرادی هستند که در مقاطع مختلف در شکل گیری سایت مؤثر بوده اند.

آقایان: سید حسین رضوی، سید علی رضوی (تکمیل سایت) ، آرین گودرزی ، حسین جشن ساز، امین آذری دودران، سام کرامتی، رستمی، جعفری، صادق چری، سلمانی، سنگری، اسفندانی (طراحی اولیه سایت)، علی صفایی، هنرفر، فخری، احمدی، عرفان زاده، خبازی، شمس، علیخانی و ...

و خانم ها: شلیر ایرانی، علامه، افشین، آرامی، خورشید، نوابی، عطایی (طراحی نسخه قبلی سایت)، اسماعیلی، عابدی، حق، پروین کریمی و ...

افراد ذکر شده در نوشتن مطالب، ویرایش مطالب، پیاده کردن مطالب، انجام آزمایشها، تهیه نقشه ها، ارائه ایده برای قطعات، همکاری فکری برای چارچوب کار، پیشنهاد چگونگی اجرا و ... همکاری داشته اند.

همچنین از همکاری و حمایتهای مسئولین محترم قبل و حال مرکز رشد دانشگاه شهید بهشتی شامل کارشناسان و مسئولین محترم  بخصوص سرکار خانم دکتر مشکوری و جناب آقای دکتر صدوق و همینطور کارشناسان و کادر اداری مرکز تشکر می شود.

امید است نتیجه تمام زحمات مقبول افتد و بتواند قدمی در پیشبرد و افزایش دید علمی و اعتماد به نفس در علاقمندان برای ایفای نقش در صحنه علم و تکنولوژی باشد.

سایت از بخشهای مختلفی تشکیل شده است--------------------------------------------------------

سایت از بخشهای مختلفی تشکیل شده است:

آزمایشگاه:

در این بخش آزمایشهایی ارائه شده است. در این آزمایشها سعی شده است با یک مقدمه کوتاه هدف طرح شود و با مشخصاتی از قبیل لوازم مورد نیاز و سطح آزمایش شرایط برای استفاده بیشتر از آزمایش و محتوای آن فراهم شود. آزمایش ممکن است بررسی یک پدیده یا یک کاربرد باشد که با هدف آشنایی با چگونگی بکارگیری ایده و تحریک ذوق و ابتکار به عنوان نمونه آورده شده است. برای آزمایشها استفاده آسان تر آزمایشها در جدولی آورده شده اند تا با سرعت بیشتری به هدف برسید. در این جدول نوع آزمایش و مشخصات دیگر آورده شده است. همچنین در هر آزمایش سعی شده است مطالب علمی و همینطور آزمایشهای مرتبط ذکر و ارتباط داده شود.

یکی از محورهای اصلی این سایت پروژه های پیشنهادی برای اجرا است. هدف از معرفی این پروژه ها چند بعد دارد. در وهله اول فرد علاقمند به بکارگیری نور و لیزر با مفاهیم مختلفی در این راستا آشنا می شود. از طرف دیگر برخی پروژه ها برای آشنایی شما با چگونگی بکارگیری لیزر و نور در کاربردهای مختلف و اندازه گیری طراحی شده است. این پروژه ها مرتب بازنگری می شوند و امیدواریم به سرعت افزایش یابند و تنوع آنها نیز بیشتر شود. سعی شده است پروژه هایی انتخاب شوند که از نظر مفهومی و اجرایی مشکل زیادی نداشته باشید و با پیگیری مطالب مرتبط در سایت و رجوع به منابع معرفی شده بتوانید از آن بهره ببرید. همچنین در طراحی پروژ ها تلاش بر این بوده که شما خودتان درگیر مفهوم پایه ای آن بشوید و بتوانید در رابطه با آن اظهار نظر کنید و احیانا بتوانید نظر و یا ایدهیا پیشنهاد دیگری بدهید. در صورتیکه ایده ای داشتید و یا آزمایش یا پروژه ای بنظرتان رسید خوشحال می شویم آنرا از طریق بخش ارسال ایده برای ما ارسال نمایید تا پس از کار مجدد روی آن با نام خودتان آن ایده را به پروژه ها اظافه کنیم. برای اجرای اغلب پروژه ها داشتن یک لیزر ساده جیبی کافی است و برای اجرای پروژه هایی که نیاز به قطعات دیگر از قبیل آینه، عدسی، توری، منشور، قطبشگر و غیره دارند سعی شده است امکاناتی معرفی و یا پیشنهاد شود تا بتوانید آزمایشها را بهتر اجرا کنید و از آن بهره برده و بتوانید روحیه ابتکار و خلاقیت را در خود در بکارگیری نور و لیزر تقویت کنید. شما حتی می توانید ابرزاری را برای انجام بهتر پروژه ها پیشنهاد بدهید که آن ابزار نیز با نام خودتان ارائه خواهد شد.

به امید اینکه از انجام پروژه ها لذت ببرید و ما را هم در جریان فعالیت و نظرات و ایده ها و ابتکارات خود قرار دهید.

دسته بندی پروژه ها به دو شکل است یکی از نظر موضوعی از قبیل: بازتاب، شکست، لیزر، اپتیک هندسی، پراکندگی، رنگ، شکل دهی باریکه، پراش، تداخل، مادولاسیون، سرعت نور، فیزیک اپتیک، قطبش، حسگر نوری و ...

و دیگر از نظر نوع پروژه از قبیل: مفهومی، کاربردی، اندازه گیری، تفننی، مقدماتی

دانشنامه

در بخش دانشنامه اطلاعاتی درباره نور و لیزر برای آشنایی شما ارائه شده است. البته قطعا مطالب جامع تری را در کتابها و سایتهای دیگر یا ویکیپدیا می توانید پیدا کنید. هدف این بخش صرفا ارائه مطالبی است که در راستای اهداف و برای آشنایی شما با مفاهیم مورد نیاز بدون خارج شدن از این سایت باشد و شما می توانید از لینکها و مراجع دیگر استفاده کنید و مطالب بیشتری در این رابطه بخوانید. برای راحتی استفاده شما و دسترسی ساده به مطالب مورد نیازتان دانشنامه به چند بخش تقسیم شده است.

بخش اول مربوط به کلید واژه هایی است که در آزمایشها استفاده شده است.

بخش دوم مربوط به تکنیکها و نکات مهم در انجام آزمایشها است.

بخش سوم مربوط به معرفی دانشمندان و صاحب نظران در زمینه نور و لیزر است.

بخش چهارم مربوط به قطعات کیت یشنهادی برای اجرای آزمایشها است.

و بخش پنجم به بقیه مطالبی که در دسته بندی بالا نمی گنجد و برای اطلاع شما جالب تشخیص داده شده است.

در صورتی که در هر مورد سوال بیشتری دارید یا مطالبی بنظرتان می آید که انتظار دارید در این دانشنامه ذکر و بحث شود و یا در صورت داشتن هرگونه پیشنهاد برای افزایش کیفیت چه به صورت طرح سؤال و چه به صورت ارسال متنی برای درج در دانشنامه از طیق بخش ارسال ایده و یا از متخصص نور سوال کن با ما در ارتباط باشید.

 

در این بخش مطالب علمی مرتبط با بحث و بخصوص مفاهیمی که در آزمایشها مورد نیاز است آورده شده است. این مطالب در جدولی با مشخصات آمده است. این مجموعه نوعی اطلاعات عمومی و تخصصی در زمینه علم و تکنولوژی نور و لیزر است که با نظرات استفاده کنندگان و اعضای سایت مرتب بازنگری و تکمیل می شود که امید است پاسخ بسیاری از سوالات علاقمندان در این بخش منظور شود. در بخش سوالات سایت می توانید آنچه را که مایلید در این بخش آورده شود بفرستید. در این بخش مطالب مورد نیاز برای فعالیت در این زمینه و انجام آزمایشها نیز آمده است. این مطالب شامل نکات ایمنی در کار با لیزر، چگونگی کار با قطعات حساس اپتیکی، کمی الکترونیک، چگونگی تبدیل نور لیزر به یک خط نورانی، چگونگی افزایش قطر نور لیزر بدون واگرایی، چگونگی چیدن قطعات اپتیکی، معرفی قطعات اپتیکی، چگونگی رسم منحنی تغییرات، چگونگی آشکارسازی نور و این قبیل مطالب آمده است.

 

سوال و جواب و مشاوره یا به عبارتی"از متخصص نور سوال کن":

بخشی از سایت به سوال و جواب با مدیریت مجری سایت اختصاص دارد که ابزاری برای ارتباط بیشتر با علاقمندان است. این بخش در واقع نوعی امکان برای علاقمندان برای دسترسی به متخصصین این علم و تکنولوژی است که تا حد امکان با بهره گیری از تمامی متخصصان پاسخ تهیه و ضمن ارسال به متقاضی، برای استفاده بقیه علاقمندان در بخش مطالب علمی آورده می شود.

ارسال ایده:

بخشی از سایت به ارائه ایده های علاقمندان اختصاص دارد که پس از تصویب هیئت علمی سایت، به نام خود آن افراد وارد سایت می شود تا مورد استفاده دیگران قرار گیرد. شما می توانید ایده خود را به هر شکل و ترجیحاً به شکل یک آزمایش بفرستید. امید است با دسترسی به امکانات لازم که چندان مشکل نیست قدرت ابتکارتان را تحریک کنید و ایده های خود را عرضه کنید. مطمئن باشید که می توانید.

در این سایت فضاهای متعددی برای ارتباط طراحی شده است. هدف این بخش ایجاد موقعیتی برای ارائه ذوق شما در شناخت نور و لیزر و بکارگیری آن است. شما ممکن است در حین آزمایش  طرحی برای یک آزمایش جدید به ذهنتان برسد، یا یک قطعه طراحی کنید یا کاربرد جدیدی به ذهنتان برسد و یا طرحی جدید داشته باشید، ممکن است روش آموزشی و نمایشی جدیدی داشته باشید یا عکس ابتکاری برای نمایش پدیده ای را گرفته باشید، در هر صورت این بخش متعلق به شماست تا آنرا برای ما ارسال نمایید تا پس از بررسی و داوری به نام خودتان در معرض دید عموم قرار گیرد. تا زمان انتشار به نام خودتان، تمام مطالب ارسالی امانت است و تنها اقدام تصحیح و نشر آن در بخش آزمایشگاه یا دانشنامه یا گالری عکس می باشد.

مطالبی که در این بخش ارسال می نمایید: آزمایش جدید، ایده جدید یا کاربرد جدید، مطلب، عکس

 

برای ارتقا و استفاده بهینه، در تمامی بخشهای سایت نیازمند یاری همه عزیزان هستیم. این یاری مطمئناً بخشی از تلاشی است که از اهداف راه اندازی این سایت می باشد.

بازگشت


Info| Info| Info| Info| Info| Info| Info| Info| Info