يكشنبه, 30 دی 1397

به سـایـت هـیـجـان بـا نـور و لـیـزر خـوش آمـدیـد

بـخـش آزمـایـشـگـاه را حـتـما مـشـاهـده کـنـیـد

مـنـتـظـر نـظـرات شـمـا هـسـتـیـم

سوالات خود را از طریق بخش "از متخصص نور بپرس" ارسال کنید

اگر ایده ای دارید در بخش "کار های شما" می توانید برای ما ارسال کنید

 خــــوش آمـــــدیـــــــد 
با لیزر هم میتوانید موسیقی بنوازید!..............................................................................آشکار سازی / جهتمندی باریکه لیزر

 

استفاده از مطالب این سایت، بدون ذکر منبع، مجاز نمی باشد.


با لیزر هم می توانید موسیقی بنوازید!

 

ساخت پیانوی لیزری

 

 

مقدمه:

منظور از پیانوی لیزری استفاده از لیزر برای ایجاد سیگنال مناسب مربوط به هر نت موسیقی است. اگر نور لیزر را به یک آشکارساز بتابانیم، با گرفتن جلوی نور می توانیم سیگنال آشکارساز را قطع و سپس وصل کنیم. با این سیگنال که توسط ما و با سد کردن نور لیزر کنترل شده است، می توانیم یک نت موسیقی را قطع و وصل کنیم و از آن مثل یک پیانو استفاده کنیم. برای ساخت پیانوی لیزری به چند مقاومت نوری بعنوان آشکارساز نیاز داریم. مقاومت نوري يک قطعه الکترونيکي است که با تابش نور به آن، مقاومتش تغيير مي کند. هنگامي که هيچ نوري به مقاومت نوري تابيده نشود، مقاومت آن حداکثر مقدار خود را داشته و با تابش نور مقاومت آن کاهش مي يابد. هر چه شدت نور تابيده شده بيشتر باشد، ميزان افت مقاومت نيز بيشتر خواهد شد. در واقع مقدار مقاومت اين قطعه با تابش نور رابطه عکس دارد .مقاومت نوري را مي توان به پتانسيومتر تشبيه نمود، با اين تفاوت که در پتانسيومتر چرخش شاسي مقاومت را تنظيم مي کند ولي در مقاومت نوري شدت نور تابيده شده مقدار مقاومت را تنظيم مي نمايد .

با تابش نور به این مقاومت نوری جريانی در آن به وجود مي آيد که با قطع تابش نور، قطع خواهد شد. يك كيت آژير خطر مجهز به بلند گو مي تواند با استفاده از مقاومت نوری درهاي ورودي را كنترل كند. به اين صورت كه با قطع نور ليزر اين سيستم شروع به آژير كشيدن كرده و شما را از ورود يك نفر آگاه مي نماید . در صورتیکه خروجی چند مقاومت نوری را به یک کیت تولید نت متصل نماییم، میتوانیم با قطع و وصل کردن هر مقاومت نت های مختلفی را قطع و وصل نماییم.


هدف:

در اين آزمايش قصد داریم با استفاده از یک ليزر و چند مقاومت نوري (LDR )، نت­هاي موسيقي زيبائي را اجرا كنيم. در اینجا از یک آشکار ساز استفاده میکنیم که مقاومت نوری نامیده می شود و حضور یا عدم حضور نور را مشخص می کند. برای این منظور درمسير پرتو ليزر یک مقاومت نوري قرار میدهیم تا با قطع نور، يك سيگنال الكتريكي توليد نموده ومنجر به نواختن يك نت موسيقي گردد. در نهایت با استفاده از یک ليزر و چند آینه و تقسیم کننده نور و مقاومت نوري، ميتوان نت هاي مختلفي را قطع و وصل کرد تا نقش پیانو را ایفا کند.


چه می خواهیم انجام دهیم و به چی نیاز داریم:

برای ايجاد نت هاي موسيقي با استفاده از ليزر، به اقلام زیر نیاز داریم:

-لام میکروسکوپ 7 عدد

-لیزربا پایه مناسب

-آشکارساز:مقاومت نوری

-مدار نت ساز


برای انجام علمی تر آزمایش و افزایش دقت این روشها به شما کمک می کند:

-موازی سازی پرتو لیزر با سطح میز


آزمایش:

- ابتدا نور لیزر را، به تعداد نتهای مورد نیاز، به تقسیم کننده نور که با زاویه 45 درجه مقابل لیزر قرار داده شده اند، بتابانید و در مقابل هر کدام یک آشکارساز قرار دهید. در انتهای مسیر نیز با یک آینه با همان زاویه نور باقیمانده را به موازات بقیه پرتوها درآورید و به یک آشکارساز برسانید. بدینوسیله 7 باریکه لیزر به 7 آشکارساز برخورد می کند.

اینکار را می توانید با یک روش ساده همچون استفاده از لام های میکروسکوپ که در زاویه 45 درجه و موازی هم چیده شده و نور لیزر از هر کدام از آنها مقداری بازتاب دارد، انجام دهید. شدت نور لیزر بازتابی به تدریج کمتر و کمتر می شود بطوریکه آخرین لام همانند یک آینه خواهد بود که تمام نور را بازتاب می کند.

 

-سر راه هر کدام از پرتوها یک مقاومت نوری قرار دهید. براي اینکار میتوانید دو نگه دارنده در ابعاد 5*50 سانتي متر را در فاصله 20 يا 30 سانتي متر و موازي با یکدیگر قرار دهيد. جنس اين نگه دارنده ها اصلاً مهم نيست و بسته به سليقه شما، مي تواند دو قطعه چوب، يونوليت يا هر چيز ديگري باشد ولي به منظور داشتن ظاهر زيبا مي توان از دو قطعه صفحه پلكسي رنگي در ابعاد 5*50 سانتي متر كه در فواصل مساوي بر روي آن سوراخ هايي به اندازه قطر عبوردهنده پرتو ليزر و مقاومت نوري ايجاد شده است، استفاده كرد. پس از قرار دادن صفحات پلكسي به طور موازي، عبوردهنده های پرتوهای ليزر را در صفحه پلكسي اول و مقاومت هاي نوري را در صفحه پلكسي دوم و در سوراخ هاي ايجاد شده بر روي صفحات قرار دهيد. دقت كنيد كه با روشن شدن ليزر مقاومت نوري مقابل آن كاملاً روشن شود.

 

 

 

 

- این مجموعه ی خروجی از آشکار ساز را نیز به یک کیت تولید نت منتقل کرده و آنرا به بلند گو برسانید.

- می توان با قطع هر کدام از نورها، نت مورد نظر را ایجاد کرده و یک پیانو یا یک تار لیزری ساخت. نکته ی مهم این است که شدت نور برای هرکدام از آشکار سازها به اندازه ای باشد که بتواند سیگنال الکتریکی را قطع و وصل کند.

حالا با روشن كردن ليزر ها، پيانوي شما آماده شده است. با عبور دستان شما از ميان دو صفحه و قطع هر يك از ليزرها مقاومت نوري مربوط به يك سيگنال به منظور توليد نت ايجاد مي شود؛ به عبارت ديگر با قطع نور ليزر براي يك لحظه، مقاومت نوري يك فرمان به كيت توليد نت مي دهد و كيت، نت مربوط به آن مقاومت نوري را ايجاد مي كند. به اين ترتيب شما بدون تماس دست با كليد هاي يك پيانوي واقعي مي توانيد همان نت ها را با يك پيانوي با صفحه كليد نامرئي توليد كنيد.

 

 

 

 

به چه کار می آید:

از مهم ترين کاربردهاي مقاومت هاي نوري مي توان به روبات هاي مسير ياب، صفحات دنبال کننده مسير نور (صفحات ذخيره كننده انرژي خورشيد)، سيستم هاي روشن و خاموش نمودن خودکار لامپ هاي خيابان ها، سيستم تنظيم نور صفحه نمايش موبايل و لپ تاپ اشاره کرد.


سؤال پیشنهاد ونکته:

- مي توانيد تعداد ليزر ها و مقاومت هاي نوري را افزايش داده و يك پيانوي حرفه اي درست كنيد.


آزمایشهای مرتبط:

دزدگیر نوری -


بیشتر بدانید:

آشکارسازی -

 

 

 

بازگشت


Info| Info| Info| Info| Info| Info| Info| Info| Info