پنجشنبه, 22 آذر 1397

به سـایـت هـیـجـان بـا نـور و لـیـزر خـوش آمـدیـد

بـخـش آزمـایـشـگـاه را حـتـما مـشـاهـده کـنـیـد

مـنـتـظـر نـظـرات شـمـا هـسـتـیـم

سوالات خود را از طریق بخش "از متخصص نور بپرس" ارسال کنید

اگر ایده ای دارید در بخش "کار های شما" می توانید برای ما ارسال کنید

 خــــوش آمـــــدیـــــــد 
دید در شب

پیش از این، دید در شب استفاده های غیر معمول و خاص داشت اما امروزه عمومیت بیشتری یافته و استفاده عملی در زندگی روزمره دارد که از آن جمله میتوان به نصب در آیفون جلوی خانه  اشاره کرد. سه روش کلی برای دیدن درشب وجود دارد:

1-تقویت نور کمی که شب هنگام در محیط وجود دارد، در این روش تقویت کننده های مخصوص، شدت نور را زیاد کرده و نور کم محیط را تقویت میکند .

2-استفاده از ناحیه مادون قرمز نزدیک به محدوده مرئی. این قسمت، ناحیه ای است که منابع نوری معمول در آن جا طیف ندارند  در نتیجه در ناحیه تاریکی مطلق ، اثری از نور مرئی دیده نمیشود  ولی دوربین های معمول در این ناحیه حساس هستند. برای اینکه بتوانید محیط اطراف را ببینید، مشابه طرز کار آیفون تصویری جلوی منازل، باید صحنه را با نور مادون قرمز که قابل رویت نیست روشن کنید. به این منظور می توانید به جای لامپ های معمول، لامپی در آن ناحیه(که اغلب دیودی هستند) تهیه کرده و صحنه را با آن روشن کنید. در این صورت چشم قادر به دیدن نور آن لامپ نیست ولی دوربین می تواند صحنه را  همانطور که یک لامپ معمولی روشن میکند، ببیند.

3-استفاده از تابش فلوروسانس اجسام برای دیدن آن ها می تواند یکی از راه های دیدن در تاریکی باشد. اجسام در دمای اتاق در ناحیه ی مادون قرمز دور، حدود 10 تا 12 میکرومتر تابش دارند. اگر دوربینی داشته باشیم که در آن ناحیه حساس باشد می تواند برای این منظور به کار رود. اخیرا ابزاری به بازار آمده که برای دما سنجی از راه دور استفاده می شود که معمولا دماسنج لیزری نامیده می شود ولی لیزری در آن به کار نرفته است و لیزر موجود صرفا برای جهت یابی و نشانگری می باشد این ابزار در واقع موج IR را در ناحیه 10 تا 12 میکرومتر ثبت می کند.با توجه به بستگی انرژی تابشی به دمای اجسام، با کمک آشکاراساز  حساس به دما و ثبت نقطه به نقطه دما می توان توزیعی از دما بدست آورد. به چنین عکسبرداری در ناحیه IR دور، عکسبرداری گرمایی(thermal imaging) نیز گفته می شود.

ابزار مطرح شده در روش های دوم و سوم در دسترس عموم قرار دارد.

تا کنون لامپ های LED زیادی در ناحیه ابتدای فروسرخ طراحی شده که نوری در خارج از ناحیه مرئی را ایجاد می کند فرستنده های که روی ریموت کنترل تلویزیون نصب شده از آن نوع است و با چشم دیده نمی شود ولی با استفاده از دوربین موبایل و عکاسی دیجیتال که در این ناحیه حساس هستند،روئت میشوند. البته طول موج های خیلی بلندتر با چنین ابزاری قابل مشاهده نیستند یکی از آن جهت که قسمت حساس دوربین در آن ناحیه حساسیتی ندارد. دوم اینکه عدسی ها و قطعات اپتیکی سر راه، در آن ناحیه شفاف نیستند ولی ناحیه ای که درست خارج از محدوده مرئی قرار دارد ناحیه ای است که هم دوربین هم حساس  است و هم قطعات اپتیکی شفاف در آن ناحیه را دارد. ممکن است البته میتوانید دوربینی مخصوص این کار درست بکنید و در آن  از عدسی های کاملا سیاه استفاده بکنید همانطور که در برخی سنسورها که در ناحیه IR کار میکنند، عدسی ها وقطعات اپتیکی استفاده شده کاملا سیاه هستند تا اطمینان حاصل شود که به هیچ وجه نور مرئی وارد سیستم نمیشود . در نهایت میتوان گفت با استفاده از دوربین دیجیتال، به ناحیه دیگری خارج از محدوده دید دست پیدا میکنیم که منابع نورانی در این ناحیه چندان زیاد نیستند ولی مواردی مانند فرستنده های ریموت کنترل تلویزیون از آن نوع محسوب می شوند.

پیشنهاد، سؤال و نکته:

- می توانید منابع مختلف را با دوربین خود بررسی کنید و اینکه با چشم دیده نمی شود ولی با دوربین دیده می شود را توجیه کنید.

 

بازگشت


Info| Info| Info| Info| Info| Info| Info| Info| Info