پنجشنبه, 22 آذر 1397

به سـایـت هـیـجـان بـا نـور و لـیـزر خـوش آمـدیـد

بـخـش آزمـایـشـگـاه را حـتـما مـشـاهـده کـنـیـد

مـنـتـظـر نـظـرات شـمـا هـسـتـیـم

سوالات خود را از طریق بخش "از متخصص نور بپرس" ارسال کنید

اگر ایده ای دارید در بخش "کار های شما" می توانید برای ما ارسال کنید

 خــــوش آمـــــدیـــــــد 
آیا میتوانید فیلامانت داخل لامپ مات را ببینید؟.......................................................................پراکندگی

 

 

 

استفاده از مطالب این سایت، بدون ذکر منبع، مجاز نمی باشد.

 

آیا می توانید فیلامانت داخل لامپ مات را ببینید؟

مشاهده فیلامانت لامپ مات توسط لیزر

 

 

 

 

مقدمه:

وقتی نور به یک جسم شفاف مانند شیشه تابیده میشود، از آن خارج میگردد اما در محیط های نیمه شفاف مثل کاغذ کالک و یا شیشه مات، نور پخش می شود. بعنوان نمونه وقتی که نور لیزر را به سطوح سرامیکی و موزاییک های قدیمی که دارای سنگهای مختلفی با رنگهای متفاوت هستند می تابانیم، نور در برخورد به برخی از این قطعات که نیمه شفاف هستند، داخل آنها پخش شده و تمام قطعه را روشن میکند اما برای قطعات شفاف این پدیده رخ نمیدهد و نور بدون اینکه درآنها نفوذ کند، فقط بازتاب میشود. اگر نور به یک سطح مات مثل شیشه مات بتابد، در سمت دیگر یک نقطه نورانی که در تمام جهات تابش دارد دیده می شود. به نظر می آید که منبع نور جدیدی ایجاد کرده ایم که می تواند کاربردهایی داشته باشد. اگر لیزر را به تخم مرغ، توپ تخم مرغی، نوک انگشت یا هر جسم دیگر که سطح مات دارد بتابانید نور در سطح یک لکه ایجاد می کند و/یا سطح و درون مات آن جسم، نور را پخش می کند. مثلا در لامپ مات با ایجاد لکه نورانی در سطح داخلی آن هنگامی که لیزری به سطح آن از بیرون بتابد، داخل لامپ روشن می شود و می تواند سایه فیلامنت را روی سطح مقابل بیندازد. همانطور که انتشار مستقیم و بدون واگرایی لیزر کاربردهای فراوانی دارد، این پخش شدن نور لیزر نیز دارای کاربردهای زیادی است.


هدف:

شیشه لامپ مات یک سطح نیمه شفاف است و با تاباندن نور لیزر به آن پخش می گردد. در این آزمایش قصد داریم با تاباندن نور لیزر به سطح یک لامپ مات، از این پخش شدگی استفاده کنیم و با روشن کردن داخل آن سایه فیلامنت را روی سطح مقابل بیندازیم.


چه می خواهیم انجام دهیم و به چی نیاز داریم:

می خواهیم نور لیزر را به سطح یک لامپ مات بتابانیم و سایه فیلامانت آن را روی سطح مقابل ببینیم. برای اینکار به اقلام زیر نیاز داریم:

- یک لامپ مات خاموش دارای فیلامنت

- لیزر روی یک پایه مناسب


آزمایش:

- نور لیزر را به سطح لامپ مات بتابانید.

- سعی کنید تصویر سایه فیلامنت را روی سطح مقابل بیاندازد. به خاطر پخش نور لیزر در داخل لامپ، این لکه نورانی به یک منبع نور تبدیل شده که تمام فضای داخل لامپ را روشن میکند و سایه فیلامنت تشکیل میشود.


 

 

- سایه فیلامنت را بررسی کنید. آیا رشته فیلامنت سالم است؟

جالب است بدانید که در حالت معمولی، به سختی میتوان سلامت رشته فیلمانت یک لامپ مات را تشخیص داد اما در این روش، با بررسی سایه روی سطح مقابل، صحت فیلامنت قابل ارزیابی است .


آزمایش (پیشرفته تر):

می توانید نور لیزر را به هر جسم دیگری که تو پر یا تو خالی باشد و شفاف نباشد بتابانید و اطلاعاتی از داخل آن بدست آورید. مثلا با این روش می توانید بدون لمس کردن دو توپ تخم مرغی توپر و توخالی را از هم تشخیص دهید و یا صحت تخم مرغ را برسی کنید.


به چه کار می آید:

-پخش کننده های نور در ساخت وسایلی مانند پروژکتور، فلاشر دوربین و نمایشگرLCD کاربرد دارند.

-با پخش نور می توانید اطلاعاتی از داخل جسم نیمه شفاف بدست آورید. روشهایی که بدون لمس کردن و یا تخریب قطعه می توانید از آن اطلاعاتی بدست آورید در صنعت اهمیت زیادی دارند و به آنها روشهای ارزیابی غیر مخرب یا NDT می گویند.


سؤال پیشنهاد ونکته:

- اگر داخل لامپ فیلامنتی نباشد روی سطح مقابل چه چیزی دیده می شود. آیا می توانید از این روش برای ارزیابی ضایعات داخل بافت بدن استفاده کنید.

- برای ارزیابی غیر مخرب انواع قطعاتی که اطرافتان دارید و نور لیزر را پخش می کنند می توانید این ایده را بکار ببرید و از درون آنها اطلاعاتی بدست آورید.

- برای افزایش دقت ممکن است از آشکارساز استفاده کنید.

- می توانید وضعیت تغییرات درونی یک جسم را با مطالعه مداوم آن طی مدت لازم ارزیابی کنید. مثلا اگر توزیع نور خروجی از یک تخم مرغ را با تاباندن نور لیزر مشاهده و اندازه گیری کنید می بینید که روز به روز این توزیع تغییر می کند. البته برای هر آزمایش علمی از این نوع باید تمامی شرایط حفظ شود و تغییری در جهت، زاویه، شدت و دیگر مشخصات نور لیزر و همینطور تخم مرغ ایجاد نشود. این روش در ارزیابی تغییرات محیطهای مختلف در علوم و صنعت کاربرد فراوان دارد.


آزمایشهای مرتبط:

چرا آسمان آبی و ابرها سفید هستند؟

 


بیشتر بدانید:

لینک به دانشنامه

 

 

 

 

 

 

 

بازگشت


Info| Info| Info| Info| Info| Info| Info| Info| Info