پنجشنبه, 22 آذر 1397

به سـایـت هـیـجـان بـا نـور و لـیـزر خـوش آمـدیـد

بـخـش آزمـایـشـگـاه را حـتـما مـشـاهـده کـنـیـد

مـنـتـظـر نـظـرات شـمـا هـسـتـیـم

سوالات خود را از طریق بخش "از متخصص نور بپرس" ارسال کنید

اگر ایده ای دارید در بخش "کار های شما" می توانید برای ما ارسال کنید

 خــــوش آمـــــدیـــــــد 
چشم انسان

موضوعات مرتبط:

آزمایش مرتبط:

چشم انسان به عنوان یک سیستم اپتیکی دارای ویژگی های خاص خود است که این ویژگی ها از یک طرف به قسمت اپتیکی چشم شامل عدسی و قرنیه و دیافراگم  و اتاقک تاریک که کره چشم است و ازیک طرف به گیرنده ی سیگنال های نوری یا شبکیه و از طرف دیگر به مغز به عنوان پردازنده برمی گردد.

سیستم اپتیکی چشم قدرت تفکیک و دقت دید را مشخص می کند. در اینجا قصد بر این نیست که مشخصات اجزای چشم ذکر شود ولی با دانستن مشخصات از قبیل فاصله کانونی و قطر بزرگترین و کوچکترین دهانه ی دیافراگم می توان به پارامتر های اپتیکی سیستم چشم پی برد.

این سیستم اپتیکی و گیرنده و پردازنده آن مشخصاتی را برای چشم ایجاد می کنند. مثلا اگر جسمی سرعتی کمتر از مقدار معینی داشته باشد ممکن است حرکت آن غیر قابل ثبت توسط چشم باشد و یا اگر سرعت بیشتر از حد خاصی را داشته باشد این جسم به صورت یک جسم واحد دیده نشود. اگر رشد گیاهی را در نظر بگیرید چشم قادر به تشخیص این حرکت نیست و از آن طرف اگر مدادی را با سرعت بیشتر از یک حدی حرکت دهیم چشم توانایی تشخیص آن به عنوان یک مداد را ندارد و آن را بصورت پیوسته می بیند. جالب است بدانیم که بسیاری از منابع نوری هستند که با سرعت زیادی در حال روشن و خاموش شدن هستند و چشم آن ها را یکدست و بدون قطع و وصل می بیند مثلا تصویر سینما یا تلویزیون از آن نوع هستند که در آن ها صفحه تصویربا فرکانس مشخصی مرتب باز تجدید می شوند. اگر همان مداد را جلوی این منبع بگیریم و با سرعت حرکت دهیم آن را بصورت یک مداد واحد می بینیم. چون در لحظات مشخصی منبع روشن یا خاموش است، ما در لحظاتی مداد را می بینیم و در لحظاتی آن را نمی بینیم. به این ترتیب می توانیم مداد را بصورت واحد ببینیم. از این ویژگی با استفاده از لامپ های استرواسکوپ ،که با فرکانس مشخصی قطع و وصل می شوند ،برای دور سنجی موتور استفاده می شود.

ویژگی دیگر چشم در رابطه با قدرت تفکیک چشم است. چشم فاصله زاویه ای خاصی را می تواند تفکیک دهد و بسته به سن این فاصله کاهش می یابد. که البته این ویژگی در شب و روز بخاطر تفاوت اندازه دیافراگم چشم متفاوت خواهد بود.

دو بیماری متداول چشم که نزدیک بینی و دوربینی می باشد ناشی از بزرگ شدن کره چشم یا کوتاه شدن مسیر تصویر سازی است. در نزدیک بینی کره چشم بیش از اندازه بزرگ است و تصویر به جای شبکیه جلوتر از آن تشکیل می شود و با یک عدسی واگرا که عینک یک فرد نزدیک بین است تصویر در کانون بلندتر روی شبکیه ایجاد می شود. در چشم دوربین تصویر پشت شبکیه تشکیل می شود و با یک عدسی همگرا که عینک یک فرد دوربین است این تصویر به جلوتر کشیده شده و روی شبکیه منطبق می شود.

بسیاری از ویژگی های پردازشی مغز منجر به ویژگی های جالبی از چشم می شود که برخی از هنرمندان با ایجاد تصویرهایی به نام ایلوژن توانسته اند در آثارشان از این خطاهای چشم استفاده کنند و تصاویر جالبی را خلق کنند.  

 

 

بازگشت


Info| Info| Info| Info| Info| Info| Info| Info| Info